5
Napísal dňa 11. január 2014 Andy do NÁVODY
 
 

[Návod] Tactical Battlefield – MP mód

TacBF
TacBF

Tactical Battlefield (TacBF) je multiplayerový mód zameraný na TvT (Team vs. Team) alebo PvP (Players vs. Players) s konzistentnými pravidlami a striktne zameraný na spoluprácu hráčov. TacBF povyšuje tímovú spoluprácu a taktiku na vyššiu úroveň. Je určený pre všetkých hráčov, ktorí majú radi práve organizovanú spoluprácu a boje proti “živým” protivníkom. TacBF bol vo vývoji na rôznych verziách enginu ARMA už približne 7 rokov a teraz bol konečne spracovaný do finálnej podoby Dr. Eyeball-om a Wormeaten-om, s podporou komunity 12thmechanised.com a [RGG].

Vlastnosti

 1. Komunita– Tactical Battlefield už má stabilnú hráčsku základňu, ktorá pravidelne hráva, komunikuje a koordinuje v tímoch, zdieľaní taktiky, podpory a zdrojov a robí všetko pre to aby bola hra zábavná pre každého.
 2. Misie – okolo 20 rôznych TvT multiplayerových misií s rôznymi veľkosťami od malých po obrovské, špeciálne navrhnutých hlavných základní a zakomponovaných hlasovacích funkcií.
 3. Herné módy
  • Advance and Secure (A&S) – Obe strany bojujú proti sebe “zubami-nechtami” o dominanciu cieľov a “preťahujú” sa o vlajky v tomto dynamickom a náročnom hernom móde až pokým jeden z tímov nezaberie všetky vlajky na mape alebo kým sa nepriateľovi neminú tikety.
  • Attack and Defend (A&D) – Podobne ako A&S, ale jedna strana bráni a zaujíma kľúčové postavenia, zatiaľ čo druhá strana útočí a snaží sa zabrať vlajky. Stratené vlajky už nemôžu byť obrancami znova zabraté. Stratou poslednej vlajky víťazí útočiaca strana.
  • Search and Destroy (S&D) – Zhromaždite intel (dokumenty a mapy) prehľadávaním mŕtvych tiel, nájdite a zničte bedne so zbraňami a muníciou partizánov pomocou improvizovaných výbušných zariadení (VBIED).
 4. Povolania/špecializácie – Tímovo zamerané obmedzenia s prednastavenými, ale prispôsobiteľnými výbavami, ako napríklad veliteľ družstva, medik, inžinier, light anti-tank, heavy anti-tank, marksman, sniper, posádka, pilot atď. Rozlúčte sa ale so sniper-anti-tank pilotom!
  Výber povolania

  Výber povolania

 5. Opretie zbrane – Zníženie spätného rázu a pohybu hlavne a možnosť rozloženia dvojnožky prostredníctvom prispôsobeného TMR kódu.
  Opretie zbrane

  Opretie zbrane

 6. Efekt potlačovacej paľby – Potlačovacou paľbou na nepriateľa sa mu dočasne bude chvieť obraz a bude mať rozmazané videnie, čo umožňuje úspešne využiť taktiku pre boje pechoty s použitím potlačovacej paľby. Tento kód je exkluzívny, bol vyvinutý špeciálne pre Tactical Battlefield a bol testovaný, vylepšený a schválený asi 40 testermi.
  Efekt potlačovacej paľby

  Efekt potlačovacej paľby

 7. Účinky vetra na balistiku – Pre streľbu na veľké vzdialenosti a úlohu ostreľovačov je teraz skutočne potreba veľké zručnosti so server-side VTS balistickým addonom.
  Účinky vetra na balistiku

  Účinky vetra na balistiku

 8. Squad manažment a funkcie mapy – Pripojte sa ku nejakému squadu alebo si vytvorte nový s prispôsobenými volacími znakmi a naberte nových členov do družstva, ktoré si vytvoríte. Môžete si zapnúť mená hráčov (viditeľné cca 30 sekúnd) . Určte si strelecké tímy a vodcu a koordinujte s inými družstvami. So špeciálnymi funkciami na mape môžete dávať príkazy, spotovať nepriateľa, žiadať o podporu.
  Squad manažment a funkcie mapy

  Squad manažment a funkcie mapy

 9. Logistika – Preprava kontajnerov a nákladu s použitím “cargo” systému, napr. nákladné kontajnery na korbách veľkých nákladných áut alebo naložené na prívesných vozíkoch a pripojené za autami.
  Logistika a transport

  Logistika a transport

 10. Predsunuté základne a respawny – Budovanie spawnovacích bodov alebo výstavba svojich vlastných opevnených predsunutých základní (FOB) s HESCO bariérami, ohradené ostnatým drôtom a stacionárnymi zbraňami.
  Predsunuté základne

  Predsunuté základne

 11. Pokročilý medicínsky systém – zahŕňa diagnostiku zranenia, CPR, auto-injekcie adrenalínu, morfium a použitie obväzov.
  Pokročilý medicínsky systém

  Pokročilý medicínsky systém

 12. Vylepšený systém údržby vozidiel– doplňovanie munície, opravy a tankovanie APC, tankov, vrtuľníkov a lietadiel.
  Vylepšený systém údržby vozidiel

  Vylepšený systém údržby vozidiel

Prezentačné video Tactical Battlefield od hráča BlueDrake:

 

TacBF – Stručná užívateľská príručka

V tomto krátkom návode si predstavíme samotné základy TacBF, ktoré by ste mali vedieť pri prvom pripojení na nejaký herný server s týmto MP modom. Viac informácií je k dispozícii priamo v hre. Otvorte mapu a zvoľte TacBF manuál v ľavom hornom rohu obrazovky – občas je dobré si overiť nejakú informáciu priamo v hre.

Nastavenie TacBF

Pri spustení hry prvýkrát, odporúčame nastavenie ovládacích prvkov ešte predtým, než sa pripojíte na server. Otvorte si menu nastavenia a potom ovládacie prvky. V rozbaľovacej ponuke vyberte TacBF. K dispozícii sú štyri (štvrtá klávesa sa nastavuje v inom menu – povieme si ďalej) klávesy, ktoré si potrebujete nastaviť.

 • Užívateľská Akcia 1: Squad Menu. Používa sa k vlastnej interakcii alebo s vaším mužstvom. Môžete sa ošetriť pomocou tohoto menu, otvoriť si nastavenia squad manažmentu, zmeniť základné nastavenia, označovať na mape spotnutých nepriateľovcalebo žiadať o podporu. /*doporučujeme nastaviť si klávesu U/
 • Užívateľská Akcia 2: Interakčné Menu. Pomocou tejto klávesy je možné používať interakciu s hráčmi, vozidlami a objektami. Prejdite až ku zranenému hráčovi a ošetrite ho, prídite ku vozidlu a skontrolujte náklad, pri vyzbrojovacej debne si zoberte nejakú extra výbavu. /*doporučujeme nastaviť si klávesu LWin tlačidlo medzi ľavým Ctrl a Alt/
 • Užívateľská Akcia 3: Zapnutie menoviek hráčov. Zobrazuje mená a povolania spoluhráčov. Funguje iba v okruhu 20 metrov. Takisto tiež zobrazuje mená hráčov vo vozidlách v pravom spodnom rohu. /*doporučujeme nastaviť si klávesu RContextMenu – tlačidlo medzi pravým Ctrl a Alt/
 • Poslednou (štvrtou) klávesou je klávesa pre opretie zbrane/rozloženie dvojnožky. Nájdete ju v menu nastavení pod položkou zbrane. Ďalší Cieľ: Opora zbrane. Oprite alebo rozložte na svojej zbrani dvojnožku aby ste znížili spätný ráz a zredukovali pohyb zbrane pri streľbe. Chcete poskytnúť palebnú podporu z kopca s vašim guľometom? Nie je problém.

Pripojenie sa ku družstvu (squadu)

Väčšina povolaní je k dispozícii len pre členov družstva, takže úplne prvá vec po pripojení na server čo by ste mali urobiť, je pripojiť sa ku nejakému družstvu. Otvorte Squad Menu a stlačte Squad Management – stlačte tlačidlo Pripojiť sa aby ste sa pridali ku nejakému už založenému družstvu. Strelecké tímy sú označené rôznymi farbami a písmenami.

 

Výber povolania/špecializácie

Prejdite ku bedniam s výzbrojou a výstrojou a použite klávesu interakcie aby ste si vybrali nejaké povolanie/špecializáciu. Niektoré špecializácie majú obmedzenú dostupnosť. Prejdite myšou nad nimi pre viac informácií. Po výbere úlohy sa otvorí na obrazovka menu pre vyzbrojovanie. Tam budete mať všetko čo vaša súčasná špecializácia môže použiť.

 

Výstavba

V TacBF sa môžete spawnovať na rôznych miestach. Hra začína na základni, kde hráči dostanú tri minúty aby sa pripravili na nadchádzajúci boj.

 

Základňa

Každý tím ma svoju vlastnú základňu. Základňa je miesto, kde sa respawnujú vozidlá a začína hra. Môžete si tu opravovať a vyzbrojovať vozidlá a vyberať si svoju špecializáciu/povolanie. Na nepriateľské základne sa nesmie strieľať.

Rally point ( RP )

Rally point môže byť vytvorený tým, že si zo základne zoberiete Rally Point batoh a rozložíte ho na nejakom mieste. RP je obmedzený na svoj vlastný squad a počet respawnov je 12. Potom bude treba spraviť nový RP na ktorý bude samozrejme treba RP batoh. Rozloženie/naspawnovanie na RP sa zablokuje v prípade, že je jeden alebo viac nepriateľov bližšie než 100m.

Forward Outpost ( FO )

Predsunuté základne sú miesta respawnu bez limitu respawn tiketov. Sú dostupné pre celý tím ak sú postavené. Kontajner na výstavbu FO musí byť prepravovaný nákladným autom, prívesom alebo vrtuľníkom. Ak chcete zničiť FO budete potrebovať štyri nálože. Výstavba/naspawnovanie sa na FO sa zablokuje, ak sú dvaja alebo viac protihráčov v okruhu 100 metrov alebo bližšie.

HideOut ( HO )

HideOut (Úkryty) môžu byť umiestňované frakciou odporu – partizánmi. Fungujú ako spawn point pre celý tím a majú 50 respawnov.

Firebase ( FB )

Firebase sú také isté ako normálne základne, ale môžu zmeniť strany počas misie v závislosti na tom, kto kontroluje určité ciele misie. Hráči nesmú vstúpiť na nepriateľskú firebase a takisto nemôže byť spawnovanie na ne blokované.

Herné mechanizmy

Všeobecné A&S / A&D mechanizmy a vlastnosti

Obe, A&S aj A&D, sa točia okolo zabratia určitých bodov/vlajok na mape. Poradie v akom to má byť vykonané možno vidieť po otvorení mapy a následne CTRL + kliknutie na nejaké miesto na mape a ísť do nastavenia -> Show link markers & Show sync markers. Čierne čiary medzi cieľmi misie označujú aj ich poradie. Môžete zabrať iba ciele spojené čiarou s vašimi zabranými cieľmi. Červené čiary znamenajú, že budete musieť zabrať oba tieto ciele pred tým ako budete pokračovať na ďalšie ciele misie. Zabratie cieľa sa vykonáva tým že zostanete v kruhu (zvyčajne sa tomu hovorí ako “cap”). Keď budete mať väčšinu hráčov v kruhu, bude sa pomaly meniť strana vlajky. Akonáhle bude “ticker” (pásik v hornej časti orazovky) sivý, budete musieť prísť bližšie ku vlajke a zmeniť tak stranu (farbu) vlajky.

Advance & Secure (A&S)

V A&S misiách obe strany musia zaberať body na mape (vlajky). V A&S je doporučené zabezpečiť obranu zabratých cieľov pred nepriateľom. Jednoducho stačí zostať v zaberacej zóne vlajky a takto ju brániť. Nepriateľskému tímu skomplikujete zabranie vlajky naspäť. Vyhrávate, keď ovládate všetky body alebo nepriateľskému tímu sa minú tikety.

Attack & Defend (A&D)

V misiách A&D je jeden tím útočný a druhý je brániaci. Pokiaľ útočníci zaberú cieľ, zabratý nemôže byť už naspäť brániacim tímom. Hra je vyhraná ak útočníci zaberú všetky ciele/vlajky misie alebo ak sa minú tikety brániacej strane.

Search & Destroy (S&D)

S&D misie sú dynamické misie. Brániaca strana (partizáni), má viac spawnovacích miest hneď na začiatku. Bedne sa spawnujú dynamicky v budovách vo vnútri oblasti misie. Útočníci nemajú pozície umiestnenia bední. Budú musieť prehľadať partizánov a získať intel od nich. Pokiaľ získajú dostatok informácií, umiestnenie bední bude odhalené.

Inštalácia a používanie

Tactical Battlefield je modifikácia a preto je nutné nainštalovať si ju do zložky s hrou Arma 3 predtým ako pôjdete hrať, resp. pripojiť sa na nejaký server. TacBF má aj závislosť na ďalšom mode a tým je CBA (Community Base Addons – @cba_a3) a preto je nutné mať nainštalované oba mody a samozrejme aj hru treba spúšťať s oboma modmi naraz. Ak budete spúšťať hru formou nastavenia parametrov v steame, treba mať na pamäti, že mod CBA musí byť v parametroch ako prvý!

Najjednoduchší spôsob je použiť výborný program na správu hry PLAY WITH SIX 

Ďalší spôsob inštalácie:

Stiahnuté súbory rozbalíte a nakopírujete do adresára, ktorý sa vo východzom nastavení nachádza:

32-Bit – C:/Program Files/Steam/Steamapps/Common/ArmA 3/
64-Bit – C:/Program Files (x86)/Steam/Steamapps/Common/ArmA 3/

Po nakopírovaní by cesta k modu mala vyzerať asi takto:

.../Steam/Steamapps/Common/ArmA 3/@TacBF
.../Steam/Steamapps/Common/ArmA 3/@cba_a3

Následne spustíte hru, pôjdete do options a kliknete na expansions  a tam si jednoducho váš mod, ak je správne nainštalovaný, len zakliknete a reštartujete hru.

Môžete ale skúsiť aj rokmi overený postup:

Po nakopírovani je ďalej je nutné nastaviť v Steam profile hry  spúštací parameter. Otvoríte Steam, pravým tlačítkom kliknite na ArmA 3 a vyberte Properties Set Launch Options. Do okna, ktoré sa vám otvorí napíšete:

-mod=@cba_a3;@TacBF 

Poznámka:
Na našom serveri máme povolený aj zvukový mod JSRS – takže si môžete zapnúť aj tento skvelý mod a to buď v programe PWS, zapnutím priamo v hre, alebo napísaním v steame ako spúšťacích parametrov. Celý príkaz potom bude vyzerať takto:

-mod=@cba_a3;@TacBF;@JSRS2.0

V prípade akýchkoľvek nejasností nám píšte do sekcie komentáre. Takisto sa môžete podeliť o vaše skúsenosti s modom, alebo ak máte nejaký problém, môžete použiť aj naše fórum.

 

 

 

**PS: Každý pondelok (nižšie je kalendár TacBF PvP eventov) so začiatkom 20:00 CET máme naplánované TacBF PvP eventy, do ktorých sa môžete zapojiť aj vy. Stačí si stiahnuť a nainštalovať mod, nastaviť si 4 klávesy v hre a vyhladať náš server priamo v hre ak do filtra zadáte LAMA. Doporučujeme prísť aj na náš TS server: ts3.fastline.cz:9987

TacBF LAMA ARMA 3 CZ|SK dedicated server

Kalendár TacBF eventov, ktoré organizujeme každý pondelok.

december, 2017

Sort Options

Žiadny event

 

Ak sa vám páčil tento článok, resp. sa vám páči celá naša stránka skúste napísať komentár pod článkom a ohodnotiť tento článok. Takisto nás nájdete na Facebooku a Twitteri kde môžete sledovať novinky a informácie priamo z diania okolo Army 3 a všetkého čo s tým súvisí. Ak by ste si cheli s nami zahrať môžete nás nájsť na našom  TS3 LAMA serveri. Bližšie informácie o portále nájdete na tomto  odkaze.

[Návod] Tactical Battlefield – MP mód 4.92/5 (98.46%) 13 hlasov


Andy

 
Fanúšik hernej série ARMA a všetkych hier z produkcie "našich" vývojárov z Bohemia Interactive, ktorý práve testuje alfa verziu ARMA III.